Arabsko – izraelský konflikt: Několik otázek k zamyšlení
Blízký východ
Francouzský prezident Macron obrátil ve čtvrtek 24. července 2025 pozornost k tématu, které rozděluje svět. Obsahuje dvě slova: Stát Palestina.
K oprášené debatě na toto téma nabízím několik otázek. Každý, kdo se na ně pokusí férově odpovědět, si jistě udělá názor na dané téma sám. A sám si odpoví na otázku: Může být Stát Palestina cestou k míru – nebo naopak?
1. Co bránilo palestinským Arabům přijmout rezoluci Valného shromáždění OSN z roku 1947 o dvoustátním řešení a na teritoriu určeném pro arabský palestinský stát tento budovat?
2. Co jim bránilo v letech 1949 až 1967 zřídit v Předjordánsku a v Pásmu Gazy arabský palestinský stát s hlavním městem východním Jeruzalémem?
3. Co jim bránilo po Dohodách z Oslo (I, II) a ustavení Palestinské národní správy tuto budovat, praktikovat mírovou a protiteroristickou politiku a udržovat vzájemně výhodnou kooperaci s Izraelem?
4. Co jim bránilo po jednostranném stažení Izraele z Pásma Gazy (2005) enklávu budovat, vést ji k prosperitě a udělat z ní výstavní středomořskou riviéru?
5. Kdo ovládal Pásmo Gazy v letech 1949 až 1967? Egypt. Proč tamním Arabům neumožnil, aby si své záležitosti spravovali v Pásmu sami a místo toho zavedl vojenskou správu?
6. Nestalo se snad státem palestinských Arabů Transjordánsko, když se už v prosinci 1948 reprezentanti palestinských Arabů z Předjordánska (termín Západní břeh se začal používat od roku 1950, kdy transjordánský parlament, složený i z poslanců zvolených v Předjordánsku v dubnu onoho roku odsouhlasil připojení Předjordánska k Transjordánsku) rozhodli na konferenci v Jerichu (a pak v Ramalláhu a Nábulusu) připojit k Transjordánsku a provolali jeho panovníka Abdalláha svým králem?
7. Nerozhodli snad demokraticky zvolení zástupci Arabů z Předjordánska, kteří zasedli v transjordánském parlamentu, v dubnu 1950, že jejich státem bude Transjordánsko, po připojení Předjordánska i díky jejich hlasům přejmenované na Jordánsko?
8. A konečně, od koho chtěli pohlaváři Organizace pro osvobození Palestiny, která vznikla v roce 1964, Palestinu osvobodit? Od Jordánska, jehož součástí byl od roku 1950 Západní břeh? Nikoli. Od Egypta, který ovládal Pásmo Gazy? Jistěže ne. Chtěli Palestinu osvobodit od Izraele. Tak o čem se tady bavíme, jak falešná a pro izraelskou bezpečnost nebezpečná hra se tady hraje?