Teror: Naama Bay rok poté
Vzpomínka
Oceňuji, že server Echo24 v sekci Panorama připomněl 23. července dvacáté výročí barbarských teroristických útoků v Šarm aš Šajchu na jihu Sinaje.
Toho dne, přesněji oné noci, roku 2005 islamističtí zločinci z Brigád Abdalláha Azzáma zaútočili na třech místech. Jednou na Starém tržišti (Old Market) v Šarmu a dvakrát v resortní čtvrti Naama Bay. Přímo u vchodu do hotelu Ghazala Gardens v centrální části destinace a poblíž hotelu Mövenpick na jejím severním okraji. Bilance byla děsivá. Mrtvých 88, z toho jeden občan ČR, zraněných zhruba dvojnásobek.
Mnozí si možná vzpomenout, že předchozího roku (2004) došlo k vražednému teroru v Tabě (34 obětí) a v roce 2006 ke třem útokům v Dahabu, kde bylo v jménu Alláha zabito 23 nevinných lidí. Smyslem toho všeho bylo mimo jiné ochromit turistický ruch na Sinaji, potažmo v celém Egyptě, což se ale v dlouhodobém horizontu nepodařilo. Dokazuje to následující srovnání počtu turistů v jednotlivých letech; trend je jednoznačně stoupající:
2003 … 5,75 mil. zahraniční turistů v Egyptě
2004 … 7,8 mil.
2005 … 8,24 mil.
2006 … 8,65 mil.
2007 … 10,6 mil.
Zdroj:
https://de.wikipedia.org/wiki/Tourismus_in_%C3%84gypten?utm_source=chatgpt.com
Návštěvníci z ciziny se odradit nenechali, naproti tomu Káhira musela přijmou odpovídající bezpečnostní opatření. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že v té době byla patrná doslova na každém kroku.
Shodou okolností jsem navštívil destinaci Naama Bay v létě 2006, tedy rok po oněch tragických událostech. Po atentátech nebylo ani stopy, ovšem v hotelových centrech se to doslova hemžilo příslušníky turistické policie a bezpečnostních agentur. Vedle obvyklých kontrol na letišti v Šarmu bylo velké množství policistů u vchodů do hotelů, kde fungovala nepřetržitá služba, samozřejmostí byly bezpečnostní rámy před recepcí, na plážové promenádě byla ostraha rozmístěna cca každých deset metrů. Při vstupu na pláž byl běžně kontrolován obsah tašek a při návratu z noční procházky ve městě mohl turista i u zadního vchodu do areálu hotelu čelit otázce, zda je v něm ubytován. Všechna tato opatření byla nenásilná a aplikována citlivě; rozumný návštěvník chápal, že se to, co se děje, je v zájmu jeho bezpečnosti.
Současně je ale třeba říci, že boj s terorem na Sinaji byl během na delší trať. To nejhorší mělo teprve přijít, zejména po První (protimubarakovské) revoluci z roku 2011. Na scénu vstoupila teroristická formace, která se posléze stala součástí Islámského státu – a egyptská vláda v čele s prezidentem Sisim byla nucena zahájit masivní protiteroristické operace. Impulsem k té nejkomplexnější - Comprehensive Operation Sinai (COS) 2018 – byl nejhorší teroristický masakr spáchaný islamisty v listopadu 2017 v severosinajské súfistické (mystická podoba islámu) mešitě al Radwan. Výsledek krvavého řádění byl otřesný, na místě zůstalo přes 300 mrtvých. Přestože boj proti terorismu nikdy nekončí, mise COS 2018 byla natolik úspěšná, že v roce 2023 mohl prezident Sisi oznámit - terorismus na Sinaji je v podstatě poražen a náročná kapitola je uzavřena.
Jinou věcí je palestinský terorismus v Pásmu Gazy, jakož i húthijský v Jemenu; oba představují pro stabilitu Egypta potenciální i skutečnou hrozbu. O nich ale tento článek není.
●
Následující snímky z Naamy Bay pocházejí z mého archivu a jsou dokladem toho, že i v oblasti, která v té době čelila islamistickému teroru, se běžný, v tomto případě především turistický život nezastavil.
Živo je v noci na Ulici Bahrajnského krále.
Stejná ulice ve dne.
Old Market. Místo jednoho ze tří teroristických útoků v roce 2005.
Nabídka dne.
Kouzelné zákoutí v Naamě Bay.
Lidová tvořivost na chodníku. Kde je Izrael?
Stejná otázka. Kde je Izrael? Podle tohoto světelného panelu Izrael neexistuje, jen Palestina. Pak tu mám otázku č. 2. S kým tedy uzavřel Egypt na konci 70. let minulého století mírovou smlouvu?
Sympatický vstup do kavárny. Ford Fairlane z roku 1957. O rok mladší než já. Wow!
Překvapení bez komentáře.
Je libo karton? Nebo dva? Levnější neseženeš.
Globalizace budiž pochválena.
●
Odkaz: