Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Trumpův projev v Saúdské Arábii – obchod, diplomacie a vize pro Blízký východ

Štíhlý stát

Rijád, Saúdská Arábie – 13. května 2025


V rámci své první velké zahraniční cesty po návratu do Bílého domu pronesl americký prezident Donald J. Trump rozsáhlý projev na Americko-saúdském investičním fóru v Rijádu. Vrátil se tak na místo, které navštívil již v roce 2017, a tentokrát představil nejen svou ekonomickou vizi, ale i výzvu k míru, obchodní spolupráci a jednotě na Blízkém východě. Trump zahájil projev poděkováním saúdskému korunnímu princi Mohammedu bin Salmánovi za jeho pohostinnost a vedení. Nazval ho „neuvěřitelným mužem“ a ocenil „velkolepou štědrost“ a přátelství saúdského lidu. Připomněl také historické vazby mezi USA a Saúdskou Arábií, které sahají až do roku 1945.

Trump se rychle přesunul k bilancování prvních měsíců svého nového mandátu. Chlubil se rekordními čísly – dramatickým poklesem nelegální migrace, obnovou armády, růstem pracovních míst a investic, a velkými obchodními dohodami s Británií a Čínou. „Spojené státy právě teď jedou na plný plyn,“ prohlásil Trump. Mezi hlavní body zmínil:

  • 464 000 nových pracovních míst během několika týdnů

  • Nárůst investic o 22 % v prvním čtvrtletí

  • Dohody s Velkou Británií a Čínou

  • Masivní snižování regulací (10 starých zrušených za každou novou vydanou)

  • Přípravu největší daňové reformy v historii USA

Zvláštní pochvalu věnoval technologickým gigantům jako Apple, Nvidia či TSMC a zmínil více než 10 bilionů dolarů nově ohlášených investic. V další části projevu Trump ocenil transformaci Saúdské Arábie pod vedením korunního prince Mohammeda. Chválil měnící se tvář Rijádu, rozvoj mimo ropný sektor a vznik nové generace moderních arabských měst. „Ukázali jste světu, že Blízký východ může být symbolem obchodu, ne chaosu. Technologie, ne teroru,“ řekl.

Trump ostře kritizoval režim v Íránu, který označil za „největší zdroj utrpení v regionu“. Přesto mu nabídl „olivovou ratolest“, tedy možnost nové dohody – pokud se Teherán vzdá ambicí na jaderné zbraně. „Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň,“ prohlásil. Zároveň vyjádřil naději, že se Saúdská Arábie brzy připojí k Abrahámským dohodám, které v jeho prvním mandátu normalizovaly vztahy Izraele s několika arabskými státy. Označil by to za „den, který změní historii Blízkého východu“. Trump se dále pochlubil svou rolí při:

  • Zprostředkování příměří mezi Indií a Pákistánem

  • Podpoře mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku

  • Zrušení sankcí proti Sýrii a otevření prostoru pro novou éru vztahů

Vyzval k ukončení války na Ukrajině, odsoudil říjnový útok Hamásu na Izrael a slíbil podporu při navrácení všech amerických rukojmích. „Je čas ukončit zabíjení,“ řekl. Ačkoli Trump zdůraznil sílu americké armády a představil nový vojenský rozpočet 1 bilion dolarů, zároveň dodal, že doufá, že tuto sílu nebude nikdy třeba použít. „Mír skrze sílu,“ zopakoval. Popisoval vojenské údery proti Hútíům v Jemenu, operace proti teroristům v Iráku a Somálsku i snahy obnovit stabilitu v Libanonu a Sýrii. Na závěr Trump vyzval k jednotě a pozitivní vizi pro celý region. „Spolu jsme na úsvitu nového zlatého věku Blízkého východu,“ řekl. Poděkoval za přijetí a ujistil své saúdské hostitele o trvalé podpoře Spojených států. „Budeme spolupracovat, zvítězíme společně – a vždy budeme přátelé,“ uzavřel svůj téměř 50minutový projev.

Trumpův projev byl víc než jen projev státníka – byl to i projev showmana. Prokládán osobními poznámkami, politickými výpady vůči Bidenově administrativě a momenty humoru, jeho vystoupení potvrdilo, že se vrací na světovou scénu s plnou energií. Vize míru a prosperity, kterou načrtl, bude ještě potřeba naplnit činy – ale jeho poselství bylo jednoznačné: Amerika je zpět, a chce být opět hlavním hráčem.

Trump v Rijádu
Trump v Rijádu · Foto: Zbořil/ChatGPT
  • Sdílet: