Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Král v Kanadě

Pohled českého blogera

Kdo má rád nezávislou Kanadu (ne Kanadu jako 51. stát USA) a k tomu monarchistické ceremonie a tradice, ten si přišel na své šestadvacátého května a zejména o den později.


Před časem zvolenému kanadskému liberálnímu premiérovi Marku Carneymu se totiž podařil skvělý tah. Na ustavující zasedání nového federálního parlamentu pozval britského krále Karla III. a královnu Camillu. Panovník nepřicestoval jako vzácný divák, ale jako účinkující. Součástí ustavujícího zasedání kanadského parlamentu je také Trůnní řeč, nástin aktivit nastupující vlády, kterou ve jménu krále předčítá jeho kanadský zástupce – generální guvernér. V současné době zastává tento post žena, Mary Simonová.

Že by Trůnní řeč přednesl britský monarcha osobně, stává se jen zcela výjimečně. V historii kanadského parlamentu tomu bylo v minulosti dvakrát. Králova matka Alžběta II. tak učinila v roce 1957 a pak o dvacet let později. Letos 27. května ji v tom následoval Karel III.

Jeho návštěva včetně vystoupení v Senátu, který je tradičně místem, kde je Trůnní řeč čtena, měla víc než jen symbolický význam. Jak známo, Kanada byla v minulých měsících terčem nevybíravých anexionistických útoků amerického prezidenta, který má nesmírný teritoriální apetit: rád by zničil nezávislost Kanady jejím připojením k Unii jako padesátý první stát. Takovéto uvažování je naprosto nehorázné a bylo nutné dát jasně najevo, že jakákoli změna statu quo podle vrtochů dočasného nájemníka Bílého domu nepřichází do úvahy. Sotva to lze lépe udělat než tak, že do suverénní Kanady, člena (britského) Společenství národů, přijede její monarcha, britský král. Nebylo jeho úkolem explicitně zdůraznit to, co musí dělat a také dělají kanadští politici: že Kanada je a zůstane nezávislým státem, není na prodej a sny o anexi zůstanou jen nesplněným přáním Donalda Trumpa.

Kanadský Senát
Obr. 1/Dočasný zasedací sál kanadského Senátu. · Foto: AI-Chatgpt. Volná licence.

Sledoval jsem klíčovou část úterní návštěvy panovnického páru v živém přenosu na webu kanálu CBC News a musím říci, že vřelost, s níž byli král s královnou všude vítáni, mě naplnila radostí a jistotou, že Kanaďané – věřím, že naprostá většina – jsou své konstituční monarchii oddáni a chtějí zůstat Kanaďany, nikoli se přerodit na Američany. Za pozornost stojí, že kromě závěrečných ovací byl králův Trůnní projev přerušen potleskem pouze jednou. To když připomněl několik slov z hymny hostitelské země: „Jak nám připomíná hymna: Pravý sever je vskutku silný a svobodný.“ Víc říkat nemusel. Kanaďané svému králi rozumí. Na druhou stranu, tváří v tvář separatistickým tendencím, král připomněl: „Koruna byla po dlouhou dobu symbolem jednoty Kanady. Představuje také stabilitu a kontinuitu od minulosti do současnosti. Hrdě stojí, jak tomu má být, jako symbol Kanady i dnes, ve vší její bohatosti a dynamičnosti.“ Čili: Ano kanadské suverenitě a kanadské jednotě. Dlužno dodat, jednotě v rozmanitosti. Karel v projevu: „Kanada přijala své britské, francouzské a domorodé kořeny a stala se odvážnou, ambiciózní a inovativní zemí, která je dvojjazyčná, skutečně multikulturní a se závazkem ke smíření.“ Ostatně zástupci původních obyvatel, Prvních národů a dalších, byli nedílnou součástí těch, kdo monarchu a jeho choť vítali. A to, že Kanada je společenstvím vskutku multikulturním v nejlepším smyslu tohoto pojmu může potvrdit každý z nás, kdo má v této zemi více či méně početnou část příbuzenstva.

Ačkoli se kvůli rekonstrukci v parlamentním komplexu Parliament Hill v Ottawě muselo zasedání konat v dočasném sídle Senátu, na důstojnosti mu to nic neubralo. Kanadská Horní komora našla přechodné útočiště v architektonickém klenotu z roku 1912, bývalém nádraží Ottawa Union Station, jehož prostory jsou vskutku honosné (obr. 1). Před vystoupením se král pozdravil s předními kanadskými politiky včetně bývalých generálních guvernérů a premiérů. Mě nejvíce potěšilo, že mezi nimi nechyběl moje nejoblíbenější osobnost země javorového listu, někdejší předseda konzervativní vlády Stephen Harper. Kdykoli se na nějaké akci přenášené TV objeví, rád ho vidím. Jako vzácnost uchovávám ve svém archivu dopis od Stephena Harpera, jímž odpověděl na mou gratulaci k jeho skvělému vítězství ve federálních volbách v roce 2008 (obr. 2).

Dopis
Obr. 2/ · Foto: Archiv autora článku.

V závěru svého pobytu položili král věnec a královna kytici ke Hrobu neznámého vojína a pak už zamířili na ottawské letiště. Jejich Airbus CC-330 patřící kanadské vládě vzlétl ve čtvrt na osm večer SELČ, vydal se na severovýchod a zhruba po dvou hodinách opustil kanadský vzdušný prostor a čekal ho dlouhý let nad severním Atlantikem. Při detailním pohledu kamery ještě před startem bylo možné číst v přední části slova, která tolik znamenají: The True North Strong and Free (Pravý Sever, silný a svobodný).

Zdroj:

https://www.cbc.ca/news/politics/king-charles-delivers-throne-speech-1.7544242

  • Sdílet: