Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Volby Slovensko: Proč vyhrál Fico?

Slovenské volby

Desáté parlamentní volby, které má dnes již za sebou Robert Fico, dopadly vítězstvím strany SMER a vypadá to, že má Robert Fico i slušné šance sestavit vládu, která složí většinu.


Když byl v roce 2020 ve volbách Robert Fico sesazen z premiérského křesla byla to jeho první porážka od roku 2006, předcházela tomu jakási vyčerpanost z Fica, do jisté míry nedůvěra v instituce, velký odliv mladých lidí, nedostatek lékařského personálu, policistů, klientelismu, a především vražda mladého novináře Jána Kuciaka, který psal o propojení byznysu a vysoké politiky na Slovensku. Nevyhnutelně muselo dojít k tomu, že strana, která pravidelně vyhrávala parlamentní volby na Slovensku tentokrát neuspěla a odešla do opozice.

Za vládnutím Roberta Fica zůstala silná pachuť klientelismu, korupce a napojením na mafii. Ve zmíněných volbách roku 2020 vyhrává hnutí OĽaNO v čele s Igorem Matovičem, člověkem, který měl Slovensko z pachuti po Ficovi vysvobodit.

Nová krev selhala

Jenže to se nestalo. Premiér Matovič byl v pozici, kdy měla jeho vláda na začátku mandátu ústavní většinu, jenže se stal obětí svého ega. Během pandemie covidu chodil každý den s novými nápady a jeho neschopnost domluvit se na čemkoliv vyvrcholila odchodem koaličních partnerů z vlády, ale i členů hnutí OĽaNO ze strany. Nakonec sice ustoupil, aby zachránil vládu a stal se ministrem financí, ale zmatky a bezvládí už napravit nešly. Matovič byl v klidu schopný pourážet v živých vysíláních všechny své koaliční partnery a v těchto mantinelech nedůvěry a totálního a nepřehledného chaosu nešlo už mnoho vymyslet. O celé nátuře Igora Matoviče hovoří i situace při podávání demise prezidentce Čaputové, kdy těsně před předáním tuto demisi stáhl a před prezidentkou roztrhal.

Prezidentka Čaputová bohužel ze své pozice nedokázala tuto střelu ukočírovat a vlastně nedokázala rozhodně zasáhnout do politické krize na Slovensku po rozpadu vlády. Její politická nezkušenost hrála roli k otevření cest pro Roberta Fica politického matadora a právníka, který využil chaosu k opětovnému získání politických bodů. Nutno říct, že se ve vzniklém chaosu zorientoval nejlépe. V momentě, kdy by v prezidentském úřadu seděl někdo, kdo by měl více politických zkušeností (někdo s politickou zkušeností jako např. Miloš Zeman) a uměl by se v situaci i zákulisně orientovat, Fico by neměl šanci k tak razantnímu návratu. Bohužel prezidentka Čaputová měla obrovskou podporu slovenských médií, ale neměla v Národné radě žádného většího spojence, a to bezesporu hrálo roli také.

Po třech letech experimentování s novými lidmi ve vládě se Slovensko propadlo do ještě větších problémů, než které mělo, a navíc bylo zahlceno bezvládím a chaosem, který vznikl především po Igoru Matovičovi, pádu vlády a svůj velký podíl nese i nezkušenost prezidentky Zuzany Čaputové. Oba nesou politickou odpovědnost za současný stav slovenské společnosti a návrat Roberta Fica na první místo ve volbách.

Nepochopení situace na Slovensku

Volba strany SMER Roberta Fica nebo opačné politické síly ve straně Progresívne Slovensko Michala Šimečky a jim podobným totiž nebyl souboj hloupého temného zlého východu vs. sluníčkově blyštivého západu. Ne, v této emoci většina Slováků, krom kavárníků z Bratislavy, nepřemýšlela. Byla to volba určité míry starých dobrých časů, kdy sice vládla korupce a klientelismus, ale systém byl čitelný vs. neprověřeného a potenciálního chaosu, který má Slovensko čerstvě za sebou a toto většina Slováků nechce znovu opakovat.

Progresívne Slovensko a podobné liberální směry jsou lákavé pro mladší Slováky. Pro většinu slovenské konzervativní populace je tento směr nevolitelný a je to pochopitelné, protože Slovensko dnes řeší neliberální témata. Nedávno jsem viděl video ze Slovenska, na kterém pláče slovenský senior, který má malý důchod. Neví, jestli mu vystačí, bojí se, že nebude mít na bydlení, energie ani jídlo. A podobných lidí či rodin je na Slovensku a koneckonců v celé EU mnoho. Nemůžete po těchto lidech chtít, aby volili strany, které prosazují rovnost pohlaví, když sami neví, jestli si budou moct příští měsíc zaplatit nájem. A pokud takto někdo uvažuje, je to hulvátství nejtěžšího kalibru. Tito lidé budou volit jistotu, kterou jim nabízí konzervativní sociálně orientované strany. Lehce se to hodnotí z bratislavského open space, když ve svém pohodlí čerpáte všechny výhody “západu”. Tihle lidé k výhodám, které máme, nemají přístup. Nemají možnost dostat část tohoto úspěchu. Od toho se odvíjí i postavení těchto lidí k EU a konfliktu na Ukrajině.

Reakce z Česka

Reakce českých politiků na slovenské volby byly zvláštní. I prezident Pavel se nechal před volbami slyšet, že je třeba sledovat počínání Roberta Fica, který si tuto poznámku nenechal líbit a ohradil se. Robert Fico volby vyhrál a pokud jej prezidentka Čaputová pověří sestavením vlády a pokud Fico vládu sestaví, zcela jistě se bude chtít vydat do České republiky a bude zajímavé sledovat setkání těchto politiků. Premiér Fiala nepogratuloval Ficovi k prvnímu místu, místo toho napsal na svůj FB, že Slovensku přeje dobrou vládu. Možná to Česko nebude mít s Ficem jednoduché, ale svými jasně formulovanými signály si za to do jisté míry budeme moct sami.

Osobně mám několik kamarádů, kteří mi řekli, že pokud vyhraje Fico odejdou ze Slovenska. Zklamání z vývoje jejich země je velmi silné a z jejich úhlu pohledu silně pro západně smýšlejících lidí se jim nedivím. Velmi pravděpodobně Slovensko nasedne na vlnu pragmatického nacionalismu. Podobně jako v Maďarsku nebo Polsku, kde je situace ještě více intenzivní, především nyní před volbami. Vláda ještě sestavená není a v momentě, kdy píšu tento blog, ještě ani prezidentka nikoho nepověřila sestavením vlády.

Scénářů je několik. Může dojít k pověření sestavení vlády rovnou pana Šimečka z PS, což by nasvědčovalo i to, že se už prezidentka Čaputová nechystá na obhájení druhého prezidentského mandátu a může si takové rozhodnutí dovolit. Může také dojít k pověření Roberta Fica, který se domluví s Peterem Pellegrinim na tom, že bude premiérem on, aby se SMERU snáze hledal koaliční partner.

  • Sdílet: