Proč je problém ukončit válku v Gaze

Pátrání po příčinách pokračování katastrofy

Téměř všichni se shodují na tom, že válku v Gaze je nutné ukončit co nejdříve. A přestože to vypadá tak, že Hamás byl vojensky poražen, tak válka nekončí. Domnívám se, že jednou z příčin může být i to, že nikdo neví, co se v Gaze bude dít "den poté".


Požadavky Izraele nepřijatelné pro Hamás

Izrael jakožto vítězící strana požaduje okamžité propuštění rukojmích a to, aby Hamás složil zbraně. Tyto požadavky nejsou pro Hamás přijatelné:

  1. Rukojmí jsou jedinou skutečnou pákou, kterou Hamás v této válce má. Proto je bude ochoten propustit pouze jako součást ukončení války.

  2. Složení zbraní znamená vydání se do rukou izraelské spravedlnosti. A o té si vedení Hamásu nedělá iluze. Jestliže jsou Izraelci ochotní mučit lékaře, ženy a děti, jak by asi zacházeli s nimi?

Tvrzení, že Izraelci mučí zajaté lékaře, ženy a děti, je tak kontroverzní, že je nutné doložit:

Torture during the Gaza war - Wikipedia

Israel: Palestinian Healthcare Workers Tortured | Human Rights Watch

Požadavky Hamásu nepřijatelné pro Izraelce

Hamás naopak požaduje, aby se v nějakém smyslu podílel na ovlivňování toho, co se děje v Pásmu Gazy i po ukončení války.

Tento požadavek je nepřijatelný pro Izraelce. Zničení nadvlády Hamásu nad Gazou bylo a je jedním z hlavních cílů války. Dokonce podle všeho cílem důležitějším než osvobození rukojmích. Proto Izrael nebude akceptovat žádný způsob uspořádání v Pásmu Gazy, v němž by Hamás hrál jakoukoliv roli.

Mohlo by se zdát, že řešení je nasnadě:

a) Zbývající rukojmí budou propuštěna teprve, až když bude jisté, že jde o skutečný konec války a nikoliv o pouhé příměří.

b) Zbývající členové vedení a bojovníci Hamásu budou moci odejít neozbrojení do nějaké třetí země, přičemž Izrael přislíbí, že po několik následujících měsíců nebude usilovat o jejich zabití.

Mnohem precizněji to zformuloval izraelský brigádní generál a ředitel výzkumného programu "Conflict to Agreements" Udi Dekel v článku:

The Urgent Imperative—Closing the Circle of War in the Gaza Strip | INSS

Hlavní body jeho návrhu:

  1. Závazek Izraele ukončit válku pod americkou zárukou, výměnou za propuštění všech živých rukojmích v jedné fázi;

  2. Vedení Hamásu – vojenské i civilní – bude mít možnost odjet do třetí země s příslibem neublížení;

  3. Bude ustavena technokratická vláda, která bude Pásmo řídit místo Hamásu, v koordinaci s Palestinskou samosprávou, s pomocí a podporou umírněných arabských států;

  4. Izrael stáhne své síly z Pásma až poté, co bude Hamás odstaven od moci a bude vytvořena účinná fyzická bariéra, která zabrání pašování ze Sinajského poloostrova do Gazy;

  5. Po stažení IDF budou v Pásmu rozmístěny palestinské policejní síly napojené na Palestinskou samosprávu spolu s arabskými mnohonárodními jednotkami, které budou pomáhat při stabilizaci oblasti, obnově veřejného pořádku a zajišťování a distribuci humanitární pomoci obyvatelstvu;

  6. Realizace egyptského plánu obnovy pásma bude podmíněna vytvořením účinného demilitarizačního mechanismu prostřednictvím arabských mnohonárodních sil pro dohled a prosazování demilitarizace.

S výše uvedeným návrhem izraelského generála nemohu než bez výhrad souhlasit.

Přesto se k ukončení války nikdo nemá. Pokusím se se svými laickými znalostmi odhadnout, proč.

Potenciální etnická čistka v Pásmu Gazy jako možná překážka ukončení války

My sice považujeme Hamás za teroristickou organizaci (což jasně dokázal útokem 7. října 2023), ale Hamás sám se považuje za náboženské a národně osvobozenecké hnutí. Nemůže tedy složit zbraně, aniž by měl nějaké záruky toho, co se po válce stane s Pásmem Gazy a s jeho obyvateli.

A v tom je háček. Izrael velmi dlouho během války neodpovídal na otázku, jaký má plán s Pásmem Gazy po válce. A nyní ke konci války konečně přiznal, že má v plánu etnické vyčištění Pásma Gazy. A co hůř, některé události během války naznačují, že se Izrael chystá na etnické vyčištění i Západního břehu.

Toto jsou opět tak kontroverzní tvrzení, že je nutné je doložit:

Níže uvedený odkaz říká, že již 13. října 2023 vypracovalo izraelské ministerstvo návrh násilného odsunu všech obyvatel Pásma Gazy na Sinajský poloostrov.

Options for a policy regarding Gaza's civilian population - Wikipedia

Další odkaz informuje o návrhu izraelského ministra obrany Katze nahnat obyvatelstvo Pásma Gazy do "humanitárního koncentračního tábora"

Israeli plan for forced transfer of Gaza’s population ‘a blueprint for crimes against humanity’ | Gaza | The Guardian

Zpráva OSN o počátcích etnické čistky na Západním břehu:

‘Tragedy foretold and stain on our collective humanity’: Special Rapporteur warns of mass ethnic cleansing in the West Bank | OHCHR

Čtivý popis nedávných událostí na Západním břehu ve Washington Post:

Israeli settlers boast of their influence as army pivots to West Bank - The Washington Post

Zpráva o vojenské směrnici umožňující demolici 12 palestinských vesnic na Západním břehu:

New Israeli directive expedites ethnic cleansing of Masafer Yatta

Zpráva o nedávné nezávazné rezoluci Knesetu o uplatnění izraelské suverenity nad Západním břehem:

Knesset passes non-binding motion on Judea and Samaria sovereignty - JNS.org

Lze očekávat, že hnutí, které se považuje za náboženské a národně osvobozenecké, těžko složí zbraně v situaci, kdy jeho národu hrozí definitivní etnická čistka.

Bude to pravděpodobně stát další desítky tisíc životů a další nelidské utrpení obyvatel Pásma Gazy, ale lze se obávat, že to tak bude.

Závěr

Proto považuji za vysoce naléhavé, aby mezinárodní společenství společně s Izraelem a s arabskými státy dospělo co nejrychleji ke konsensu o budoucím osudu Pásma Gazy a Západního břehu, který by byl v souladu s mezinárodním právem, s důstojnými životy a s právem na sebeurčení všech zúčastněných.

Výše citovaný návrh izraelského generála Udi Dekel by pro tato jednání mohl být rozumným východiskem.

  • Sdílet: