Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Několik postřehů

Slovenské volby

Sčítání výsledků slovenských voleb jsem sledoval především na slovenských serverech, Českou televizi jsem vůbec nezapnul. Později jsem se dozvěděl, že snad zprvu nepokrytě fandila Progresivnímu Slovensku.


Proč? Proto, že této straně exit pool přisoudil vítězství? Sotva začalo sčítání hlasů? Neuvěřitelné! (Doufám, že v tom nebyly sympatie politické, pak by nad nezávislostí České televize visel velký otazník.)

Ale nebyla to jenom ČT. Osm minut před nedělní půlnocí psal server českých Hospodářských novin: „Slovenští liberálové míří k vítězství ve slovenských volbách. Jednání o nové vládě ale budou těžká“. Opravdu slovenští liberálové? Na základě čeho? Stejná písnička. Přečtěme si první odstavec článku v HN: „První obří jásot se ve volební centrále strany Progresivní Slovensko ozval, když exit poll, tedy odhad výsledků založený na průzkumu, když se mimo parlament ocitla Slovenská národní strana, potenciální partner Roberta Fica a jeho Směru. A dav zabouřil, když moderátor oznámil, že Progresivní Slovensko podle tohoto průzkumu ve volbách vítězí.“

Jaká pošetilost. Medvěd běhá po lese a my ho už porcujeme. Vždyť moratorium na „volební čísla“ skončilo teprve ve 22:45 hod. Ani jedna z těchto dvou předpovědí se neukázala jako pravdivá. Progresivní Slovensko nevyhrálo, SNS má v Národní radě 10 zástupců. Napadlo mě v té chvíli, je to nadsázka, jestli by se neměly exit pools zakázat, když šíří ve veřejnosti takovéto bludy. A matou lidi, novináře i zainteresované aktivisty. A s nimi i politiky, alespoň některé.

Kouzlo demokracie tkví v tom, že na základě vůle lidu jsou nuceni usednout k jednacímu stolu i ti, kdo se před volbami „vůbec nemuseli“. Zejména v poměrovém systému. Peter Pellegrini (HLAS-SD) řekl, že ze všeho nejhorší by byl pat. Byl by nejhorší, ale nenastal. Vítěznému Ficovi (42 mandátů), pakliže se domluví s Pellegrinim (27) – a chce-li vládnout, domluvit se s ním prostě musí -, zbude přibrat jednoho menšího koaličního partnera a vejde do Letního arcibiskupského paláce v Bratislavě (sídlo vlády) hlavním vchodem. Asi nejbližším spojencem je Slovenská národní strana (10 mandátů, celkem 79, minimální nadpoloviční většina je 76 zákonodárců), méně přirozeným partnerem by bylo konzervativní pravicové KDH (12). Teoreticky by tedy sestavení koalice nemělo představovat zásadnější problém, zejména na levicovém půdorysu SMER+HLAS+SNS.

Šimečkovo Progresivní Slovensko (32) je v podstatě bez šancí. Aby se mu podařilo zabránit vstupu Fica a spol. do bývalého paláce ostřihomských arcibiskupů, musel by přesvědčit HLAS, aby s ním vstoupil do koalice s formací OLANO (16), KDH a STRANOU Svoboda a Solidarita (11). Bez Pellegriniho má Šimečka pouze 71 mandátů, s ním ovšem snových 98! Jak by na takovou nabídku Pellegrini zareagoval? Je mu bližší „Ficova košile“ než „Šimečkův kabát“? Anebo mu Šimečka nabídne ještě lákavější „košili“ – premiérské křeslo v protificovské koalici? To všechno se dozvíme během nedlouhé doby.

Nemusí se nám výsledek voleb a osobnosti, které se dostaly (nově či znovu) na vrchol, nikterak zamlouvat, můžeme si o nich myslet cokoli, ale jako demokraté musíme uznat – je to vůle voličů. Už kvůli respektu k těm, kdo přišli k urnám, bych od čtyř nejvyšších ústavních činitelů ČR očekával menší odstup a ne tak formalistická první povolební vyjádření.

Začnu dámou. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně PS. Slovensku přeje „sestavení vlády, která se přihlásí k euroatlantickému směru zahraniční politiky a dokáže uklidnit polarizovanou společnost“. Gratulace vítězi: žádná.

Prezident Petr Pavel uvedl, že vůli občanů je třeba respektovat a až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. Pravda pravdoucí, leč gratulace vítězi: žádná.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil: „Respekt k vítězi patří k demokracii stejně jako respekt k nalezení vládní většiny. Slovensko je náš nejbližší partner a věřím, že bude pro nás i zdrojem poučení. Pro budoucnost Česka to považuji za zásadní.“ Respekt k vítězi deklarován alespoň tou nejobecnější formou, konkrétní gratulace Ficovi opět chybí.

Nakonec premiér Petr Fiala: „Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí.“ Opět chladné, neosobní. Blahopřání Ficovi, jeho velice pravděpodobnému partnerovi na úrovni šéfů vlád: chybí.

Na to, že Slováci jsou bratrský národ a jejich republika státem nám ze všech nejbližším si myslím, že kdyby se alespoň jeden z tohoto kvarteta vyjádřil o něco méně rezervovaně, chyby by se určitě nedopustil. A to píšu jako člověk, který kdyby mohl na Slovensku volit, strany SMĚR ani HLAS by jako pravicový konzervativec nikdy nepodpořil. Počínat si velkoryse považuji navzdory tomu za státnicky moudré, protože excelentní česko – slovenské vztahy jsou hodnotou, kterou je zapotřebí úzkostlivě chránit a rozvíjet.

  • Sdílet: