Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Lekce z Ramalláhu

Palestinci ve při

V minulých dnech jsme byli svědky pozoruhodné kontroverze na politické a intelektuální scéně palestinských Arabů. Celé to odstartoval šéf Palestinské autonomie (PA) Mahmúd Abbás.


V srpnu 2023 držel řeč na zasedání Revoluční rady organizace Fatah, které šéfuje. V části svého projevu se zaměřil na holocaust a aškenázské Židy. Opět si neviděl do úst a když se jeho názory dostaly v překladu do angličtiny na veřejnost, byl z toho skandál. Ale protože Abbás patří mezi politiky Západem hájené, dostalo se mu slovních výtek a dokonce mu pařížská starostka Hidalgová odebrala Velkou medaili města Paříže (kterou ho sama před osmi lety dekorovala), ale to bylo zhruba všechno. Svobodný svět včetně Izraele ví, že Abbás je nejmenší zlo ze všech možných a že kdokoli jiný na jeho místě by byl v každém případě horší, a tak z tohoto skandálu vyšel vcelku se zdravou kůží.

A co svým posluchačům Abbás napovídal? Že aškenázští Židé (to je Židé především ze střední a východní Evropy) nejsou Semité, ale potomci Chazarů. Že Hitler nevraždil Židy kvůli jejich původu, ale kvůli jejich „sociální roli“- v oblasti financí, kam také přidal lichvářství a jiné hříchy. Na pomoc pro obhajobu své teorie si vzal Karla Marxe.

Pak přidal pohádku o tom, že první premiér Izraele David Ben Gurion organizoval v arabských zemích teror a vraždění, aby přiměl tamní Židy tyto země opustit a emigrovat do Izraele, ačkoli oni sami o to nestáli. A přitom on sám o Židy z arabských států prý také nestál, neboť se navenek nikterak neliší od Arabů.

Nečekaný zvrat do vývoje tohoto hanebného antisemitského příběhu přinesla aktivita stovky palestinských intelektuálů, kteří v neděli 10. září zveřejnili otevřený dopis, v němž – samozřejmě z palestinských a tedy protiizraelských pozic – se ostře ohradili proti Abbásovým antisemitským výrokům. Proč to udělali? Protože jsou přesvědčeni, že Abbásovo skandální vyjádření poškozuje to, co je v arabském světě nazýváno souslovím „palestinská věc“.

Intelektuálové - palestinští akademici, spisovatelé, umělci, aktivisté a lidé ze všech společenských vrstev – napsali: „Jednoznačně odsuzujeme morálně a politicky zavrženíhodné komentáře prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse o holocaustu. S kořeny v rasové teorii rozšířené v evropské kultuře a vědě té doby se zrodila nacistická genocida židovského národa - z antisemitismu, fašismu a rasismu. Tvrdě odmítáme jakýkoli pokus snižovat, zkreslovat nebo ospravedlňovat antisemitismus, nacistické zločiny proti lidskosti nebo historický revizionismus tváří v tvář holocaustu.“

A přestože v druhé části dopisu hovoří o tíži kolonialismu izraelských osadníků, izraelské okupaci, útlaku a apartheidu, hysterická reakce Ramalláhu na sebe nenechala dlouho čekat. Také proto, že doslova šlápli na kuří oko Abbásovi a jeho establishmentu: „Jsme zatíženi stále víc autoritativní a tvrdou vládou Palestinské správy, která neúměrně dopadá na ty, kdo žijí v okupaci. Abbás a jeho politická svita, která se udržela u moci téměř deset a půl roku poté, co v roce 2009 vypršel jeho prezidentský mandát, za podpory západních a proizraelských sil usilujících o udržení izraelského apartheidu, ztratili jakýkoli nárok zastupovat palestinský lid a náš boj za spravedlnost, svobodu a rovnost, boj, který stojí proti všem formám systémového rasismu a útlaku.“

Něco takového se v režimu s extrémním demokratickým deficitem neodpouští. (Poslední prezidentské volby v PA se konaly v roce 2005, poslední volby do zákonodárného sboru PA o rok později – a vyústily v občanskou válku mezi Fatahem a Hamasem a dodnes existující dvojvládí: na Západním břehu je u moci Fatah, v Pásmu Gazy Hamas.)

Portál The Times of Israel informoval 13. září o hysterické reakci palestinských špiček. Vládnoucí strana Fatah v prohlášení zveřejněném oficiální palestinskou agenturou Wafa charakterizovala otevřený dopis jako „prohlášení o hanbě“ a dodala, že poselství intelektuálů je v souladu se sionistickým narativem a že signatáři dopisu tím udělují věrohodnost nepřátelům palestinského lidu.

V samostatných vyjádřeních pak představitelé Fatahu označili signatáře za hlásné trouby okupantů a lidi extrémně nebezpečné.

Palestinská národní rada (zákonodárný orgán PLO – Palestinské osvobozenecké organizace) obvinila signatáře, že se svým „prohlášením o hanbě“ ztotožňují s pokračující zuřivou kampaní zahájenou extrémisty (?) v Izraeli, Americe a Evropě a rozhodli se zapojit do komplotu proti palestinské věci. A zřejmě podle hesla „podle sebe soudím tebe“ označila otevřený dopis jako výraz „politického a intelektuálního terorismu“. Přitěžující okolnost: stalo se tak v době, kdy Palestinci potřebují sjednotit své řady a stát za prezidentem Abbásem před jeho projevem na Valném shromáždění OSN, který je na programu příští týden.

Jak patrno, režim PA patří k těm, v nichž platí jen jedna pravda a kdo vyjádří odlišný názor, je označen za proizraelského kolaboranta, podporovatele okupace, nebezpečného extrémistu a intelektuálního teroristu. Štěstím pro většinu signatářů je - jak uvádí The Times of Israel -, že žijí v USA a Evropě. Ti, kteří jsou v dosahu chapadel Abbásova režimu, aby se měli na pozoru. Abbás a spol. rozhodně nejsou slitovní a milosrdní.

  • Sdílet: