Duhová škola: Reálný svět offline
Post-influenceři Kešpíár, Kim a Duhy
Aneb jak v tichu konečně něco opravdu zaznělo.
Po všech těch virálech, hejtech, manifestech, kampaních a chytrých komentářích pod každým příspěvkem si Kešpíár, Kim a Duha řekli jedno jediné: „Zkusme ticho.“
Ne jako gesto. Ne jako marketingovou strategii. Ne jako nový trend. Ale prostě... protože už jim bylo ze všeho digitálního trochu šoufl. A tak šli do školy. Ne jako influenceři. Ne jako lektoři. Ne aby vysvětlovali, učili, kázali. Jen tam prostě byli. Pravidla byla jednoduchá - žádný telefon, žádná wifi, žádné dokumentování, jen sezení v lavici. Ticho. Občasný rozhovor. Jeden projekt, který si měli děti vybrat ne kvůli známce, ale kvůli smyslu.
Byla to základní škola v okrajové části města. Třída šestáků. Místnost, co voněla po svačinách, pastelkách a lidskosti. Ranní kruh, kde nebyly prezentace ani selfíčka – jen lidi.
Úkol zněl jednoduše: „Vyber si něco, co bys chtěl zachovat, kdyby měl svět zítra začít znovu.“
Odpovědi byly:
„Chleba s máslem.“
„Strom, co má větve na lezení.“
„Můj brácha.“
„To, když je úplně ticho.“
Roztomilé. Opravdové. (A upřímně lepší než většina diplomových prací.)
Ale pak přišel Románek. Malý kluk s očima jako dvě zatmění slunce. Se slovníkem plným krátkých vět, které vždycky mířily přesně. A řekl: „Chtěl bych zachovat to, že tu prostě jste.“
Ne: „že něco říkáte“. Ne: „že jste slavní“. Ne: „že dáváte super rady“.
Jenom to, že jsou. Že tam prostě jsou. A najednou si uvědomili, že tři týdny bez internetu nebyly ztracený čas. Byly to tři týdny, kdy někdo jiný mohl být nalezen. Duhová škola neměla logo, neměla QR kódy, neměla plán na monetizaci. Ale měla něco, co se do digitálního feedu nevejde - přítomnost.
Kim si začala psát deník. Ne do cloudu. Ne do aplikace s jednorožčím logem. Do obyčejného sešitu. Tužkou. První věta byla: „Offline je, když slyšíš vlastní myšlenky – a nekomentuješ je.“
A co feed? Feed se zpomalil. Zmlkl. A pak... se proměnil. Lidé začali sdílet víc bez filtru, bez plánování, bez dokonalých hashtagů. Jako by pouhá přítomnost tří lidí, kteří na chvíli zmizeli z obrazovek, otevřela okno do skutečnosti.
Čtěte na podobné téma:
Post-influenceři Kešpíár, Kim a Duhy (rozcestník na obsah 12ti kapitol)