Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Volit či nevolit? Toť otázka!

Postoje prezidentských kandidátů ke Covidu

Na téma předností i nedostatků kandidátů na prezidenta bylo napsáno hodně článků a přeloženo mnoho argumentů PRO i PROTI. Nemá smysl je opakovat. Zaměřím se proto na jiné hledisko.


Přes dva roky jsme se potýkali s nesmyslnými a protizákonným opatřeními z důvodu epidemie. Vrabci na střeše si cvrlikají, že může přijít nová epidemie – někteří už dokonce tuší, že přijde v roce 2025. Jak se zachová náš budoucí prezident či prezidentka? Nevíme, ale z některých výroků našich devíti adeptů (v uplynulých dvou letech) můžeme leccos usuzovat.

Andrej Babiš

Byl zodpovědný za naprosto nesmyslné řízení epidemie. Jeho levá ruka (ministr zdravotnictví) dělal jednu chybu za druhou, ať už v té funkci byl kdokoli. Babiš razil heslo „vystrašiť a napíchať!“ Lidé mají asi krátkou paměť. Nechápu, jak si někdo může myslet, že by se jako prezident choval rozumněji.

Petr Pavel

Dal se slyšet, že by velmi rád spolupracoval s týmem MeSes a Petrem Smejkalem. Tedy s týmem, který všechna iracionální opatření připravoval a prosazoval. A s jeho šéfem, který by nejradši všechny neočkované vyvedl z restaurací s pomocí policie jako opilce. (Zřejmě vůbec nepřijal fakt, že vakcína nechrání proti přenosu a že nikdy nebyla Pfizerem z tohoto hlediska testována). Jestli se šéf MeSesu stal generálovým kámošem, pak nás při příští epidemii ochraňuj ruka Páně.

Danuše Nerudová

V červnu 2021 horovala pro povinné očkování – prý „čím dřív to pochopíme a přizpůsobíme se realitě, tím dřív budeme minimalizovat společenské a ekonomické škody“. V červnu 2021 už měl každý inteligentní jedinec možnost zjistit, že povinné očkování je nesmysl. Každý, kdo si to ovšem zjistit chtěl. Pokud si na stránce Mendelovy univerzity (na níž je Danuše Nerudová rektorkou) ještě dnes zadáte „Covid“ - zjistíte, že stále požadují povinné respirátory. Doufám, že příčinou je jen opomenutí aktualizace webové stránky.

Z dalších šesti adeptů bych zmínil názor Karla Diviše, z jehož kontextu vyplývá, že by postupoval ještě víc restriktivně než naše minulá vláda (to jako fakt?) Josef Středula byl pro povinné očkování. Marek Hilšer považuje očkování za způsob, jak se vrátit k normálnímu životu. (Zřejmě také nečte odbornou literaturu – podle nejnovějšího výzkumu z Clevelandu totiž „čím více včeliček, tím více Covidu“). Tomáš Zima asi nejvíce měnil názory, od protestů proti opatřením k nabádání k testování a očkování, takže je pro mě dnes poněkud nečitelný.

Na druhé straně barikády máme dva kandidáty. Pavel Fischer byl jedním ze 14 senátorů, kteří podali ústavní stížnost proti vyhlášce o povinném očkování. A jediný, kdo od počátku konsistentně vyjadřoval nesouhlas s šílenými opatřeními, byl Jaroslav Bašta. Tím neříkám, koho budu volit, jen vám předkládám informace.

P.S. Pro rozhodování můžete dále použít následující zdroje:

1) Dotazník spolku Rozalio (k dnešnímu dni zatím odpověděli jen dva adepti, a Petr Pavel poslal vysvětlení, proč odpovědět nemůže – místo pěti „ano-ne“ osm řádků textu)

2) Dotazník strany Svobodných (v němž na všechny otázky odpověděl jen Jaroslav Bašta a Karel Diviš)

3) Odpovědi všech devíti kandidátů na 42 otázek volební kalkulačky (zobrazí se vám jich jen šest, pro další tři nutno posunout lištu doprava)

4) Na otázky Iniciativy21 odpověděli jen dva kandidáti (Jaroslav Bašta a Karel Diviš) - oba se mj. vyslovili proti povinnému očkování i proti cenzuře. (doplněno 11.1.2023)

Šťastnou ruku ve volbách vám přeje VČ.

  • Sdílet: