Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Voličova EUtanazie aneb vy snad nevíte, koho volit?

Upozornění: Tento článek není určen pro slabé kusy. Může narušit vaši mentální pohodu a zesílit vaše předsudky. U některých čtenářů by mohl vyvolat nespavost a oprávněné pocity méněcennosti. Čtěte výhradně pod dohledem svého psychologa!


Podle aktuálních průzkumů se zdá, že v našem evropském ráji přibývá lidí, kteří nevědí, koho volit. To je jasné selhání jedince, protože chyba je vždy ve voličích, nikdy v politicích a už vůbec ne v institucích. Česká politická scéna je plná pozoruhodných osobností a nehodit jim hlas by byl hřích srovnatelný s odporem k očkování nějakou neprověřenou vakcínou. Občan nesmí upadnout do voličské EUtanazie.

Protože v letošním roce budou hned několikery volby, je načase voliče-váhavce nasměrovat. Nemějte strach, pokud nevíte, koho volit, je to jen nedostatkem informací. Redakce našeho občasníku pro vás připravila následujícího průvodce sedmi hlavními politickými subjekty, které toho času obývají Poslaneckou sněmovnu a více méně úspěšně drancují stát, a s nimiž se občan-volič ač nerad musí ve volební místnosti čas od času vypořádat, nemá-li namířeno do urny sám.

S naším volebním průvodcem si vybere každý. Abychom nebyli nařčeni z nám tak cizí neobjektivity, vezmeme si strany a hnutí na paškál v pořadí podle jejich aktuální síly v Poslanecké sněmovně.

Hnutí ANO

Málokdo tuší, že název ANO má v případě hnutí vedeného Andrejem Babišem skrytý význam, ve skutečnosti znamená Akce nespokojených občanů. Dle této interpretace by se mohlo zdát, že členy hnutí jsme úplně všichni, což je naštěstí pouhý klam. Nespokojení občané jsou rozloženi napříč politickým spektrem a zatím nejsou nikde nedobrovolně koncentrováni.

Podobně jako u TOP09 (viz dále) i v případě ANO se význam zkratky značně posunul. Pro členy hnutí by se nejlépe hodil název Ansámbl nenažraného oligarchy, naopak pro elektorát by šlo použít něco jako Armáda nenáročných ovcí. Případně lze oba významy libovolně zaměňovat.

Ačkoliv to není jisté, všeobecně se uvádí, že ANO volí hlavně důchodci. Od Andreje Babiše očekávají jenom tři věci: vyšší důchody, vyšší důchody a vyšší důchody. Takové maličkosti jako zneužívání Finančního analytického útvaru k likvidaci nepohodlné konkurence v době, kdy byl Babiš ministrem financí, nebo jím řízený rozvrat občanských práv, nejdéle zavřené školy a bezuzdné utrácení za covidu, které spolunastartovalo inflaci, jíž se díky marketingovému nezvládnutí ze strany ODS říká Fialova, jsou pod jejich rozlišovací schopností. Inflace konečně zajímá jenom voliče, kteří mají nějaké úspory. Pokud žijete z toho, co si vyzvednete každé druhé úterý v měsíci osobně na poště, hned to utratíte za stírací losy a umíte si prohlasovat valorizaci, není inflace téma. Jiný škraloup pana předsedy, totiž že byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, se od té doby, co je na hradě rozvědčík, nedá použít.

Babiš se podobně jako jeho voliči vyznačuje tím, že se nedívá daleko dopředu a pokud ano, vstoupí do hry jeho druhá výrazná vlastnost: vždy jít s většinou. Nikdy nebude stát proti všem jako třeba maďarský premiér Orbán. Kombinace obou těchto vlastností mimo jiné způsobila, že máme v Čechách jím schválený Green Deal, proti němuž se začal vymezovat, ačkoliv za něj může. Naštěstí pro něj je to mimo mentální kapacitu převážné části elektorátu ANO.

Kokot
Foto: Reuters

Z Babišova stínu se občas daří vystoupit pouze exministryni Schillerové a to hlavně když se fotí v přitažlivých pózách s různými ptáky na státní úhrady. Voličům ANO tyto praktiky nevadí, protože holit erár nepovažují za hřích ale dovednost.

Porada s ptákem
Foto: Denik.cz

Elektorát ANO přestavuje nenáročnou a neambiciózní levici přisátou na státní cecky, která nechce nic měnit, dokud kape. Má spíše odžito, budoucnost hnutí ANO je proto lehce nejistá, respektive hodně závisí na tom, co se stane, až dojde k poklesu hormonální hladiny v elektorátu Pirátů (viz dále). Druhým důvodem samozřejmě je, že klepne-li Babiše Pepka nebo Monika, nikdo z ansámblu nemá potenciál ho plnohodnotně nahradit. Ale jedno volební období Babiš bohužel ještě zvládne. Budete-li volit ANO, volíte přítomnost. Na budoucnost zapomeňte, stejně jako Babiš zapomněl na děti za covidu.

ODS

Občanská demokratická strana je i na evropské poměry v unikátní pozici – vede vládu, aby realizovala politiku jiných stran. Důvodem je, že nemá pod kontrolou tzv. agendasetting, česky řečeno „o čem se dneska budeme hádat“, což je proces probíhající v moderní společnosti výhradně na sociálních sítích a ty jsou velkou slabinou předsedy vlády Petra Fialy, neboť není tak ve vatě jako jiný boomer Babiš (ANO) a nemůže si tedy koupit třeba Aničku Šulcovou. Asi ani neví, o jak vlivnou persónu se jedná. Zajímavé je, že Klaus svého času věděl, že Lucka Bílá neuškodí, někam se to know-how ztratilo.

Vládní agenda pod vedením ODS se jen mírně liší od předchozí Babišovy vlády, která byla ve 4D: daně, dotace, dávky, důchody. Fiala v čele vlády oholil Babišovy voliče stran čtvrtého D, ale jeho vlastní voliči by ocenili zásah do prvních tří, což se spíše nedaří. Fiala se proto brzy po 1D, pardon D1, vrátí už navždy do Brna, čehož nebude litovat nikdo kromě Brňanů. Následně ANO agendu vrátí zpět na 4D a celý cyklus se bude opakovat.

Zajímavým osobnostním rysem profesora Fialy je, že všude vidí proruské živly. Svého času je hledal málem i v německé nutelle a kdyby ho pustili do Nigérie, kdo ví, jak by to dopadlo. Dalšími výraznými osobnostmi ODS jsou především ministr Stanjura, který tak dlouho sliboval nezvyšovat daň z nemovitosti, až ji zvednul nejvíc ze všech, nebo europoslanec Vondra, který umí zdůvodnit všechno včetně omezení svobody slova, což jsou přesně věci, které od „pravicových konzervativních“ politiků čekáte.

ODS má stále v názvu demokracii, nedokonalý ale evolučně relativně stabilní systém, bohužel krátkodobě naprosto neodolný vůči demagogii, což je mimochodem vhodný přívlastek do názvu strany, aniž bude třeba měnit zkratku, dobře vystihující rozpor mezi jejím programem a činy. Obdobně když se Babiš (ANO) nebo Rakušan (STAN) rozhodnou demokratické svobody rušit, protože covid nebo Putin, je ODS bezzubá v opozici i v premiérském křesle a demokracie zůstává jen verbální hodnotou.

Až na pár výjimek jsou voliči ODS navyklí hodit to modrým ptákům automaticky. Pod Fialovým nánosem stále vidí politiku zakladatele Václava Klause, i když už tam dávno žádná není. Volit ODS je pro ně něco jako slavit vánoce, vymírající tradice, nad níž moc neuvažujete.

Určitě platí, že budete-li volit ODS, nemá smysl ztrácet čas studováním jejich programu.

STAN

STAN je jediná ve sněmovně přítomná strana s výjimkou ANO, které nemá v názvu žádné hodnoty, což hovoří samo za sebe. Navíc už podle názvu Starostové a nezávislí je jasné, že máme co do činění s pokrytci, odkdy pracují starostové na ministerstvech? A Nezávislí na čem? Na státním penězotoku určitě ne, na ideologotoku z Bruselu také ne. Hnutí STAN zkrátka lže hned svým názvem a bohužel to tím zdaleka nekončí.

Neochota nebo neschopnost kompromisu a nepochopení, že některá témata musí dozrát stejně jako kdysi v Evropě dozrávalo obilí, vede k tomu, že STAN tlačí na krev kontroverzní agendu, která společnost rozděluje. Zdatně mu v tom sekunduje zejména TOP09. Jedná se samozřejmě vesměs o liberálně progresivní lahůdky jako redukce flatulence CH4 zákeřnými jedinci Bos taurus nebo legalizace obchodu s lidmi (tzv. manželství pro všechny), což je agenda pochopitelná u radikálních Pirátů, ale zcela nekompatibilní se „starostou“, jehož hlavním úkolem je udržovat dlouhodobě stabilní „sousedské“ vztahy v celé „obci“. Ze řetězu utržení starostové pak ze sněmovních křesel rozesírají rovnou celou společnost. Někdy se jim jejich woke agendu protlačit nepodaří jako třeba v případě Istanbulské úmluvy a jindy ano. Vždy je to každopádně těsné. STAN nedochází, že zásadní změny se nedělají o hlas, pokud chci zachovat společenský smír. Těžko se pro tuto „politiku“ hledá vhodnější přívlastek než nekonsenzuální. Větší chybu si u starosty nelze představit.

Mezi výrazné vykuky STAN patří třeba poslanec Farský, který na sebe upozornil nápadem poslancovat distančně, nebo postarší a ohyzdná eurokariéristka Nerudová. Všechny ale zastiňuje hvězda první velikosti. V čele STAN totiž máme Víta Rakušana, pravděpodobně naprosto nejhoršího a určitě nejnebezpečnějšího „politika“ v naší exekutivě 2024.

Nejen, že tento blázen nepochopil, že politika nerovná se aktivismus, což nejlépe symbolizuje ikonický plakát Putina v pytli na mrtvoly. Hlavně má pod palcem represivní aparát, který zatím převážně měkkou cestou ale systematicky tlačí na zavádění cenzury v České republice v míře naprosto nesrovnatelné s celým polistopadovým vývojem, zatímco on sám se zjevnými a zatím naštěstí nerealistickými premiérskými ambicemi cestuje po hospodách ve ze svého pohledu vyloučených ale jinak úplně normálních lokalitách a pod dystopickým heslem „Debaty bez cenzury“ poučuje lopaty, že je pan čistý. Sem tam vypustí nějakou opravdu výživnou dezinformaci jako tu o znárodnění ČEZu, po čemž by u jakéhokoliv soudného politika přišla demise, a tváří se, že se vlastně nic nestalo.

Abychom STAN jenom nehaněli, i tímto hnutím prošli (minulý čas) relativně soudní lidé. Namátkou třeba senátor Hraba, který z něj v pudu sebezáchovy utekl v roce 2022, nebo exposlanec Gazdík, jenž jako jeden z mála v posledních letech ukázal, co je to politická odpovědnost.

Pokud jste kroužkovali STAN v minulých volbách v koalici s Piráty, zřejmě jste toužili po profesionální státní správě bez ideologických vrstev a pirátského aktivismu. Existují pouze tři důvody, proč volbu STAN opakovat. Verze A, s rakušanovským pojetím „politiky“ souhlasíte. Verze B, politiku pořádně nesledujete, volíte pudově, třeba ulítáváte na postarších blonckách. Blahopřejeme vám, jste ideální občané. Verze C – máte v hlavě nasráno. Informace pouze pro matematicky vzdělané čtenáře, platí rovnice A=C.

KDU-ČSL

Historicky největší paraziti polistopadové české politiky, pro které je kruciální vždy nalézt tzv. nosičovou koaliční stranu. V zásadě nějakou početnou bandu užitečných idiotů. Úlohu carriera plní většinou ODS.

O KDU-ČSL, vedenou předsedou Jurečkou, nemá moc smysl se rozepisovat, protože jde o projekt bez budoucnosti sloužící jen jako dočasná výkrmna vedení strany. Z několika důvodů. Zaprvé, jedná se o jedinou stranu, která se svým názvem opírá o křesťanství a křesťanství už v Evropě netáhne. Nabízet křesťanství je podobná pitomost jako slibovat zrušení roboty. Těch pár voličů, pro které by zrušení roboty na dotovaném statku Jurečkova bratra bylo téma, spolehlivě odrazuje druhý důvod, jímž je nástup progresivistů do této „křesťanské“ strany, reprezentovaných zejména duem Zdechovský – Hladík, kteří programově patří spíš někam k Pirátům. Dejte jim čas, i jim to dojde.

Jurečka na sebe v poslední době upozornil hlavně tzv. trsáním na Michala Davida, což je hitmaker, jehož jméno nikomu pod padesát nic neříká a třetí důvod, proč nemá KDU-ČSL budoucnost. Kdyby trsal na Taylor Swift nebo Miley Cyrus a ještě to celé někam streamoval, měl by snad nějakou šanci, ale to by musel vědět, kdo je to Stream a co je to swiftovat.

Jediná šance KDU-ČSL je, že znovu vlezou někomu na záda, což prodlouží jejich agónii, ale neodvrátí smrt. Slušný člověk agónii neprodlužuje nikomu.

SPD

Při vyslovení jména této strany, které znamená Svoboda a přímá demokracie, se slušný pravdoláskař osype. Takhle kdyby se to jmenovalo Řád a důstojnost, to by bylo.

Pravda ale je, že SPD je jediná současná parlamentní strana, která zatím nedostala možnost porušit své předvolební sliby, jak běžně činí všichni ostatní, protože nikdy nebyla ve vládě. Jelikož na základě slibů např. Spolu (ODS + TOP09 + KDU-ČSL) jsme měli dávno mít nižší daně, bylo by neobjektivní soudit pouze podle rétorických cvičení opozičních poslanců SPD, vedených mistrem světa v mlácení prázdné slámy Okamurou, a je třeba počkat si na výsledek jejich vládního řádění, pokud se někdy dostaví.

Podle programu a promluv poslanců SPD soudě se jedná o populistickou (důchody) až principiální (odpor proti pandemickému zákonu) stranu, která se snaží nabídnout všechno všem a je nabíledni, že uspěje-li ve svém tažení po vládních křeslech, nemalá skupina občanů zase ostrouhá. Otázka je, která.

Jste-li nenapravitelní hledači, kteří se neúspěšně snažili vytloukat Babiše Fialou, a nechcete, aby váš hlas propadl pod pět procent, je volba SPD vaše poslední naděje. Dobře si ale rozmyslete, zda chcete SPD volit i korespondenčně, Rakušan nikdy nespí.

TOP09

Strana založená knížetem a konzervativním katolíkem, kteří ji v roce 2009 dali do vínku název Tradice – Odpovědnost – Prosperita, má po patnácti letech od svého vzniku k těmto hodnotám asi stejně blízko jako její současná předsedkyně Pekarová Adamová k chlévské mrvě. Kdysi o tom slyšeli.

Ve vládě reprezentuje TOP09 ministr zdravotnictví Válek, který řeší nedostatek antibiotik v lékárnách jejich pěstováním u sebe doma v chlebovce a hasí nehasí platové požadavky českých lékařů, aniž si jako mnozí další uvědomuje, že jediným dlouhodobě stabilním řešením podfinancování našeho zdravotnictví jsou individuální pojistné plány schválené napříč celým politickým spektrem a nikoliv většinou jednoho hlasu.

Druhou členkou vlády za TOP09 je vcelku neznámá ministryně pro vědu Langšádlová. Její nejvýraznější dovedností je, že neumí anglicky. To člověka překvapí jen, než mu dojde, že například bývalý ministr vnitra červený svetr Hamáček (ČSSD) byl nedostudovaný překladatel, což mu ale nezabránilo v úspěšné politické kariéře druhého covidového zavírače hned po Babišovi. V politice se zkrátka na kvalifikaci nekouká a ačkoliv Langšádlová by v normální firmě našla uplatnění maximálně jako vrátná (na zadní vrátnici) a naprostá většina vědeckých programů je v dnešní době financována z bruselské centrály našeho superstátu, kde čeština není zrovna ten hlavní komunikační nástroj, neschopnost se vůbec domluvit není pro Langšádlovou žádný problém. Vlastně je to možná dobře, aspoň toho v Bruselu moc nepochytí, taková Jourová (ANO) se domluví a podívejte se na ty konce.

Nejvýraznější představitelkou TOP09 ale je již zmíněná předsedkyně strany Pekarová Adamová. Její kladnou vlastností je, že není členkou vlády, zápornou, že to neví:

Ona neví, že není ve vládě ...
Foto: Web TOP09

Jádro činnosti MPA je ale jinde. Z neexekutivní pozice předsedkyně sněmovny nám totiž zcela zdarma poskytuje neocenitelné rady jako třeba jak se máme oblékat, pláče na jednáních parlamentu při obhajobě tradičních hodnot jako manželství pro všechny, zatahuje tuto ideologii do ze zákona apolitických škol, profesionálně řeší různé světové konflikty jako mezi Arménií a Ázerbájdžánem a vůbec nás všechny činí lepšími. Když vidí tuto osobnost, chce se většině lidí doslova a do písmene brečet. Nad vlastní nedokonalostí, pochopitelně.

TOP09 prošla za ty roky kafkovskou proměnou. Namísto Tradic máme Progresivismus, namísto Odpovědnosti Radikalismus a namísto Prosperity do očí bijící Diletantství. Volíte-li TOP09, volíte PRD24.

Česká pirátská strana

Programově tvrdě levicová a progresivní úderka jejíž hlavní hodnotou a cílem je rychlá změna všeho a hned bez přemýšlení o možných dopadech. Představa, že by něco ponechali samovolnému vývoji, je jim naprosto cizí. Takže mění nejenom pražskou dopravu, ale i pohlaví, klima a podobně. V tomto smyslu se jedná o podobný program, jaký zastává i TOP09 a hnutí STAN, ale Pirátům slouží ke cti, že na rozdíl od obou jmenovaných neklamou názvem ani proklamacemi.

Highlight jejich programu je naprostá individuální svoboda, čemuž se správněji říká anarchie. Vesměs vzešli ze squatů, takže jsou zvyklí všechno sdílet. Zůstávají za nimi hodnoty, které přetrvají věky, třeba kavárny na kolejích, hromady koloběžkového šrotu na ulicích, cyklostezky pro sebevrahy, vykloubené trolejbusy, tramvaje z Václaváku na Václavák, nedokončené obchvaty měst, koláříkovské sdílení manželek a michálkovský bossing. S rozzářenýma očima procházejí staletími s písní pokroku na rtech a maskují neschopnost nadšením. Vždycky byli a budou. Jsou průhlední, moderně řečeno transparentní, i když ne tak, jak si sami myslí – stačí prolétnout pár knih o dějinách dvacátého století a víte, s kým máte tu čest. Ve třicátých letech by zabavovali obilí ukrajinským kulakům, zúrodňovali celiny a posléze budovali Bělomořsko-baltský kanál.

Pro jejich členy i voliče lze mít pochopení, vesměs se jedná o frustráty s vysokou hladinou pohlavních hormonů. Až se vybouří, mají potenciál tvořit elektorát nějakého dalšího Babiše, ten stávající bude tou dobou někde flatulovat do zeminy s vysokým obsahem dusíku.

I když si to mnozí ani neuvědomují, podvědomě jsou nešťastní, že se narodili pozdě na to, aby bez práce nasekali majetek. Devadesátky jim utekly před nosem a další Bílá Hora bude nejdříve za několik set let. Jelikož i těžbě zlata na Klondajku odzvonilo a stejně by nepřelezli Chilcoot, těží aspoň kryptoměny v poslaneckých kancelářích. Hlavní příležitostí pro ně ale je Great Reset ve všech oblastech života, průmyslem a zemědělstvím počínaje a „rodinou“ konče. Jejich štěstí za cizí peníze, nic nového. Jakkoliv se naše redakce nepřipojí, volit Piráty nám na rozdíl od STAN nebo TOP09 dává velký smysl. Plíživý převrat je konečně taky převrat.

Podle wikipedie, za kterou stojí autorský tým mladého pirátstva, jsou ANO, STAN a KDU-ČSL střed až středopravice, ODS středopravice až pravice, SPD pravice až krajní pravice, PRD24 středopravice a jediní Piráti jsou prý střed až středolevice. Jediné wikivysvětlení, které nás napadá, je, že plíživý převrat byl v podstatě dokonán.

Vybrali jste si? Nevybrali? A nejste nějak moc nároční?

Pokud jste si ani s pomocí našeho volebního průvodce nevybrali a házet hlas někam pod pětiprocentní kvórum je pod vaši úroveň, měli byste se nad sebou v prvé řadě zamyslet. Každopádně, i naše redakce připouští, že tato krajně nepravděpodobná možnost může nastat. Ale co s vámi?

  • Sdílet: