Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Vláda jako ústavní Pat a Mat

Ministr

Vláda Petra Fialy se Ústavou mást nenechá. Rozhodla se, že bude jmenovat ministry sama.


Vláda odvolala a jmenovala ministra

Usnesení vlády ze 4. 5. 2023 č. 326 o odvolání a jmenování ministra pro evropské záležitosti: Vláda

I. odvolává ke dni 4. května 2023 ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.;

II. jmenuje ke dni 4. května 2023 ministra Ing. Martina Dvořáka ministrem pro evropské záležitosti.

Podle Ústavy jmenuje a odvolává ministra prezident

Podle článku 62 písmeno a) Ústavy však odvolává a jmenuje ministra prezident republiky, který tak v případě Mikuláše Beka a Martina Dvořáka učinil 4. 5. 2023, když pověřil Mikuláše Beka řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Martina Dvořáka jmenoval ministrem.

Žádné Ministerstvo pro evropské záležitosti u nás neexistuje, proto de iure není a nebyl žádný ministr pro evropské záležitosti. Bek byl i Dvořák je pouhým ministrem bez ministerstva, který se běžně nazývá ministrem bez portfeje (z francouzského bez aktovky, protože nespravuje žádné ministerstvo). Jsou jmenování proto, aby se více osob dostalo k vládnímu obročí. Jsou to ministři druhé politické kategorie. Vlády, které šetří, takové ministry nezřizují (neměla je první vláda Mirka Topolánka 2006-07, vláda Jiřího Rusnoka 2013-14 a první vláda Andreje Babiše 2017-18). Ostatní vlády nešetřily a tyto ministry měly. Aby skryla plýtvání, snaží se vláda tyto ministry prezentovat jako ministry s resortní náplní, ale právo to tak nevidí.

Neústavní usnesení vlády je minimálně hloupé. Prostě žádné ministry vláda jmenovat nemůže a nemůže je ani odvolat. Zřejmě vláda chtěla vyjádřit, že Bek i Dvořák budou pověřeni nějakou činností, ale to není jmenování či odvolání ministra.

Dvě slovenské pohádkové figury Pat a Mat se staly synonymem snaživé neschopnosti. Jak kdyby Pat a Mat psali toto usnesení vlády. A vláda tento zjevný nesmysl odsouhlasila 18 hlasy z 18 členů. Všichni na Ústavu přísahali. Neměli by ji tedy znát? Můžeme nad tím mávnout rukou, kdyby šlo jen o jednu neznalost Ústavy, ale nepostupuje i v jiných věcech vláda obdobně?

  • Sdílet:


Související témata: