Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Tak jsem byl v sobotu zase na demonstraci

V posledních letech už je to pro mě takový pravidelný program. Naštěstí už nemáme covid a všechna ta promyšlená opatření, která nás tak skvěle chránila, a která zneužil svého času např. pan Hamáček k rozpuštění demonstrace na Staroměstském náměstí, takže sobotní akce mohla proběhnout až do konce.


Že to nebude úplně malá akce bylo jasné už v nákupním centru na Smíchově, které zaplnila auta s mimopražskými značkami. Jestli účastníků bylo skutečně dvacet tisíc, jak jsem se někde dočetl, neumím odhadnout, ale rozhodně byl Václavák až po Vodičkovu zaplněn celkem slušně, v horní části velmi slušně. Přišel jsem Štěpánskou a dostat se až k pódiu vyžadovalo tvrdé lokty, takže jsem to kousek pod ulicí Ve Smečkách vzdal v momentě, kdy jsem v davu narazil na kamaráda, shodou okolností majitele firmy s asi 50 zaměstnanci. Typický dezolát, který má co ztratit, až bude muset mít genderově vyvážené představenstvo i dozorčí radu, elektřinu ve výrobě na příděl a povolenky na každé uprdnutí. A přitom pořád drží majetek v Čechách a myslí si, že to vyřeší na Václaváku, bláhovec.

Účastnící byli odhadem určitě 30 plus, rozhodně se nejednalo u studentskou demonstraci, převažovali lidé středního věku a starší, výjimečně byly k vidění i rodiny s dětmi. Mohli jste podepsat třeba petici proti zvyšování věku odchodu do důchodu, což jsem samozřejmě neudělal, protože už aby to bylo. Teď ještě to udělat legálně a ne jako tu devalorizaci, viď, Pekarová.

Akce byla naprosto v klidu, konflikty žádné a kazily ji pouze zdlouhavé projevy neprofesionálních řečníků, z nichž mnozí možná mluvili před takovým davem poprvé, takže to trochu chápete, ale díky čemuž to celé chvílemi ztrácelo náboj. Projevy se mi hodnotit nechce, můžete si je určitě někde pustit, byly silnější i slabší až po vysloveně slabé, jen napíšu, že apelovat v téhle ateistické zemi každou chvíli na Boha a víru mi nějak nedává smysl a svědčí to o odtržení řečníků od reality. Jestli lidé v tomto státě vůbec ještě v něco věří, tak Bůh to už dlouho není.

Myslím, že hlavně kvůli tomuto rozpliznutí a zdlouhavému průběhu počet účastníků demonstrace průběžně klesal, náměstí pomalu řídlo ještě před skončením akce a ani my jsme nevydrželi do konce, někteří řečníci opravdu nebyli dobří. Což si časem sedne, pokud se z toho Rajchl poučí, předpokládám, že si to zanalyzují. Anebo nesedne. Aniž bych chtěl organizátorům radit, doporučil bych se rovněž poučit třeba z excelentního moderování pana Dočekala na starší demonstraci Otevřeme Česko. Také tehdy hnul ledaskomu žlučí, evidentně talent.

Mediální pokrytí bylo hodně špatné. Stoje v davu, sledoval jsem pravidelně na telefonu mimo jiné servery, které běžně nečtu (Novinky, idnes, Aktuálně). Zpočátku šlo evidentně o přebrané texty, kterému redaktorovi by se také chtělo kazit si sobotu, že, později to bylo trochu lepší. Na Novinkách viselo úplně odstrašující „video z demonstrace“, které zabíralo celou dobu pouze counter-demonstraci na schodech muzea, kde bylo odhadem dvě stě (?) Čechů hlavně s vlajkami cizích zemí a byrokratických „nadstátů“. Asi jako přenos hokejového zápasu, kde vám ukazují pouze tribunu. A to jsou Novinky prý jeden z nejčtenějších zpravodajských portálů vůbec. Katastrofa. Video už nedohledáte, v článku bylo nahrazeno zajímavějšími záběry z útoku na Kapitol, pardon na Muzeum.

Když jsem si dnes projel zpravodajství znovu, dočetl jsem se o zadržení jednoho pitomce, co měl „Z“ nášivku. Konstatuji, že jsem nikoho takového neviděl a jedna vlaštovička jaro nedělá. Pro twitterovou lůzu, která nedojde v životě dál než ke klávesnici, je z toho samozřejmě pozdvižení, ale celkový dojem z demonstrace je úplně jiný. Dělat z tohoto případu kauzu svědčí o záměrném nepochopení smyslu akce, jejímž cílem bylo mimo jiné dát vládě najevo, že její energetická politika je nesmyslná, protože vychází z představ bláhových snílků, kteří dávno ztratili smysl pro realitu, její politika podpory Ukrajiny v konfliktu s Ruskem je taky špatně, protože ani po roce nemá definovaný žádný dosažitelný cíl, takže vede jenom k tomu, že bude východ Ukrajiny srovnán se zemí, a pak už bude jedno, komu bude patřit, a v oblasti svobody slova mluví za všechno aktuální průzkum Společnosti pro obranu svobody projevu, podle něhož se 55 % lidí v téhle zemi bojí vyjádřit názor. Asi k tomu mají nějaký důvod, že. Takže to si Fialova vláda a všichni pisálci v jejím žoldu (doslova i obrazně) taky za rámeček nedají.

Osobně bych spíš než články na téma „Z“ čekal, že třeba někde bude rozhovor s panem Rajchlem, ať tu akci zhodnotí. Možná by ho nějaký redaktor mohl cílenými otázkami dostat i do úzkých. Ale to přece od „novinářů“ nemůžu chtít.

Závěrem si dovolím doporučit všem, abyste se přišli podívat někdy na vlastní oči, když ne na Rajchlovu demonstraci, no tak na nějakou jinou. A pak si na všech zpravodajských webech, nejen na těch, které rádi čtete, ale hlavně na těch, které rádi nemáte a považujete je za póvl, přečtěte o tom, co jste sami viděli. Jestli je totiž něco v posledních letech opravdu v přímém rozporu, tak je to reality and perception of reality, hlavně v mainstreamu.

Sneakers - Perception of reality
Sneakers - Perception of reality · Foto: https://www.youtube.com/watch?v=0p0erDfnY6w

Disclaimer: Na stránkách Blogosvěta se začaly v textu objevovat reklamy. Jestli to tak půjde dál, tak tady s tím skončím, protože nemám pod kontrolou, co mi provozovatel (firma Coolpany) vkládá mezi řádky. Stává se z toho strašlivý server! A mimochodem nikdo mi za to psaní neplatí, ještě to tak.

Doporučil bych firmě Coolpany, aby se proboha vzpamatovala dřív, než všichni utečou. Poslední zhasíná prosím, šetříme elektřinou!

  • Sdílet: