Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Světlé zítřky

V poslední době máme jedno smutné výročí za druhým. 11. března to byly čtyři roky, co Babiš s Hamáčkem zavřeli školy a nechali děti a studenty doma nejdéle ze všech evropských zemí. Veřejnost neprotestovala. 25. února to byly dva roky, co „na šalamounský pokyn“ Fialovy vlády byly po ruské invazi na Ukrajinu zablokovány nepohodlné weby jako Protiproud, Pravý Prostor nebo AC24. Veřejnost zase neprotestovala.


Přemýšlím, čím to je a bojím se, že to vím. Veřejnost souhlasila. Případně jí to bylo šumafuk, což je totéž. Co stát činí, dobře činí. Rozhodně neměla potřebu se kvůli takovým drobnostem, jako bylo Babišovo zrušení školní docházky ze dne na den a následný brutální nátlak na nesmyslnou vakcinaci studentů nebo Fialova zcela neakceptovatelná cenzura, stavět na zadní. Je to všechno krásně vidět v aktuálních předvolebních průzkumech.

Proti zablokování nepohodlných (ve vládní ptydepe terminologii dezinformačních) webů, protestovaly v podstatě jen ty weby. A podobně jako soudy rušily jedno drakonické pandemické vládní opatření za druhým, i v případě nepohodlných webů se zase bohužel ukazuje, že kdo státu věří, bláhový jest.

V aktuální kauze vypnutého webu AC24 (nečtu, nebudu, fandím) vs T-Mobile dostal korporát za své tak nádherně typické tupé vlezdoprdelkovství (viz též třeba zde) naloženo u soudu. Naivně bych doufal, že na něm AC24 vysoudí majlant a ne mizerných devadesát tisíc. Jedna věc je náhrada škody, druhá věc je trest. A ten by měl přijít a odpovídat velikosti T-mobile, měl by bolet. Devadesát tisíc náhrada škody je pod jejich rozlišovací schopností. Takových devadesát miliónů za to, že tato nadnárodní firma bezprecedentně zasáhla do svobody slova a ohrozila tak jednu ze základních občanských svobod ve státě, v němž má možnost podnikat, by mi připadalo adekvátní. Pokud někdo nenávidíte kapitalismus, teď a tady křičte. Bláhový jsem.

Celá cenzurní kauza je o to smutnější, že profesorova vláda v ní vystupuje jako alibistický zmetek, konající neprůhledně prostřednictvím jí podřízeného Národního centra kybernetických operací, jež vydalo jakýsi nezávazný canc. Kdyby to aspoň vláda opravdu nařídila, ale (na to) nemají koule. Takhle se užiteční idioti z T-Mobile, Quantcom a dalších slouhů chtěli zavděčit, místo aby prostě a jednoduše mysleli hlavou. Věřili státu. Teď si to po dvou letech po zásluze snad konečně vyžerou. Především by ale mělo dostat za uši sdružení CZ.NIC, jehož předseda Ondřej Filip svého času obhajoval vypnutí nepohodlných webů argumentací hodnou pátera Koniáše. To opravdu nejsou lidé na svém místě.

Obávám se nicméně, že problém je ve skutečnosti hlubší. Soudě z ochoty studentů nechat se napíchat, aby mohli chodit do školy, případně z různých jiných kauz jako je třeba Kozákovo vraždění na Filozofické fakultě se mi zdá, že dnes platí, že čím jste mladší, tím větší důvěru ve stát máte. Takže z principu nezpochybňujete zásah policie na FF UK nebo neprotestujete proti znepřístupnění školy ani nějak zásadně neřešíte zavření webů. A čím mladší „novinář“ jste, tím méně o tom všem ještě informujete a více vychováváte, viz progresivista Bartkovský, který se nějakým omylem ocitl ve funkci šéfredaktora Reflexu. Přičemž se samozřejmě vždy schováte za něco vyššího, typicky bezpečnost a etiku.

Tato kombinace mezigeneračně rostoucí víry v konání státu, neschopnosti případně přímo zlých úmyslů jeho představitelů, s nimiž se dá počítat jako s konstantou, a postupné rezignace zatím jen části novinářů na to hlavní co mají dělat, tedy hledat, odkrývat a objektivně informovat (bez nároku na současnou prezentaci vlastního názoru) a tím v konečném důsledku zpětnovazebně zdravě brzdit nárůst víry ve stát, představuje do budoucna velmi problematický začarovaný kruh. Budu doufat, že se pletu, jinak nás čekají zajímavé časy.

  • Sdílet: