Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Orbán v Moskvě. Proč se bavit s Putinem

Už více než dva roky trvá vzájemné slovanské pobíjení, jehož příčinám v našem Evropském ráji nerozumí v zásadě nikdo, a mně nějak pořád není jasné, o co nám, rozumějte nám, v té válce vlastně jde. Stačilo by mi metaforicky naznačit.


Osobně mi připadá, že vláda, která za více než dva roky nedokázala vyřešit bezpečnost civilních cílů na svém území, dokonce v hlavním městě stovky kilometrů od „linie dotyku“, silou, jednáním nebo jakkoliv, je prostě na zrušení (Netanjahu by mohl vyprávět). Je úplně jedno, jaké pro to jsou dílčí důvody, protože ten souhrnný je neschopnost. Stát je od toho, aby zaručil bezpečnost svých občanů, jinou úlohu v podstatě nemá. A ukrajinský stát v tom dlouhodobě selhává.

Týden nebo měsíc od zahájení války se nějaká raketa nad Kyjevem dá pochopit. Ale dva roky jsou příliš dlouhá doba na to, aby si člověk uvědomil, že když něco neumí zastavit silou, je načase zvolit nějaká jiná řešení. Pokud tedy samozřejmě nepreferuji svůj principiální postoj před pravidelným bombardováním dětských nemocnic, o kterých třeba vím, že moje děti v nich nejsou a nebudou, pak diskuze končí.

Kromě Orbána neexistuje v Evropské unii politik, který by vyvinul minimální snahu tohle šílenství zastavit. Pravda, Orbán není Kissinger, ale když bude sedět v Budapešti a koukat z okna, ani se jím nestane. Pochopitelně mu za jeho iniciativu garnitura naložila a ještě naloží. Jenže jednat je téměř vždycky lepší než nejednat, dokonce i když o to protistrana třeba nemá zájem. Je to něco jako uhánět holku, ono to jednou dopadne a když ne, člověk to aspoň zkusil. Vyčítat si to nebude.

Fialova vláda neudělala pro ukončení konfliktu nic. Udělala hodně pro jeho prodlužování a pomohla Ukrajincům se bránit, což je samozřejmě chvályhodné. Jenomže to nestačí. Jak chceme vyhrát zápas, když se pořád jenom bráníme na své polovině? Čekáme, že to protivníka přestane bavit? „Přestalo mne to bavit“ může vypadat různě.

Když nemám na silovou ofenzívu zbraně, koule (Netanjahu by mohl vyprávět) nebo podporu zvenčí a diplomatická ofenzíva je fuj, neprozradila vám ta první černošská žena v Bílém domě, co bude dál, pane Fialo, když jste si spolu tak pěkně špitali? Vím, že ne, sama neví. Máte každopádně ještě pár měsíců na to, abyste to pomohl zastavit, nebo ještě lépe, abyste učinil kroky ke zvýšení bezpečnosti svých občanů. Potom se do Bílého domu zřejmě vrátí jiná váhová kategorie a do Strakovy akademie jeho veličenstvo Covid I., díky jehož existenci jste vyrostl, a na kterého se všichni hrozně těšíme. Tak si na poslední chvíli zaslužte své místo v dějepise.

Pro začátek by úplně stačilo daňovému poplatníkovi, jako třeba mně, vysvětlit, co je v té válce vaším cílem. Kromě vlastního válčení, samozřejmě. Orbánova snaha to celé zastavit to evidentně není. Co to tedy je? Dalších deset let?

  • Sdílet: