Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Medicína na dálku

(jak léčit po telefonu)


V době kovidové někteří praktičtí lékaři zavřeli krám a ordinovali zásadně po telefonu. Slýchal jsem od pacientů různé příhody. Kovidová klasika byla: „Hlavně mi sem nelezte! Izolujte se, berte si Paralen a až se začnete dusit, zavolejte si záchranku!“ A pak se doktoři ze záchranek a urgentních příjmů divili, kolik pacientů ošetřují v takto zanedbaném stavu.

Někteří praktici (pokud ovšem server Aktuálně.cz nelže) chtějí v bohulibé činnosti ordinace po telefonu pokračovat. Jako vhodný příklad uvádějí angínu: pacient pošle fotku svého hrdla a praktik pošle recept na antibiotika.

Když jsem si to přečetl, nevěřil jsem vlastním očím.

Angíny bývají totiž i virového původu, a někdy je nelze odlišit od bakteriálních jinak než pomocí laboratorního vyšetření. Dávat antibiotika na virovou infekci je nejen nesmyslné, ale i nebezpečné. Už řadu let se mluví o nadužívání antibiotik a tohle by byl flagrantní případ.

Při čtení téhle zhůvěřilosti jsem si vzpomněl na dvě jiné příhody.

Moje kamarádka mi volala, že má po covidu svírání na hrudníku. Volala praktikovi, jestli by se na ni nepodíval a nenatočil EKG. Byla odpálkována: „Hlavně mi sem nechoďte. Zavolejte si do nemocnice.“ Volala tedy do nemocnice, kde jí bylo sděleno: „Uděláme vám PCR test a až dostanete výsledek a bude negativní, natočíme vám EKG.“ Tedy za dva až tři dny. Domluvil jsem jí EKG v jiné nemocnici, kde jí ho udělali bez obstrukcí hned. Naštěstí bylo v pořádku.

Vrcholným uměleckým číslem jednoho praktika bylo následující extempore. Pacient volal, že má bolestivé hemeroidy. Praktik se zeptal, jestli zevní nebo vnitřní. „Jak to mám vědět? Nerozumím tomu“, řekl udiveně pacient. „Tak si nejprve prstem ohmatejte okolí konečníku, a když tam nic nenahmatáte, zasuňte prst dovnitř a zase dokola hmatejte a pak mi zavolejte.“ Fotografii řitního otvoru lékař nepožadoval.

Milí pacienti, připravte se na další level. Až se vám bude špatně dýchat, očekávejte následující: 1) Úvodní klasická empatická věta: „Hlavně mi sem nelezte.“ 2) Bude vám vynadáno, že doma nemáte stetoskop. 3) Dostanete následující radu: „Vezměte kus hadičky, na jeden konec nasaďte větší trychtýř, na druhý konec menší trychtýř. Větší si přiložte na hrudník a menší k mobilu.“ Lékař si na dálku poslechne vaše plíce. A pak vám pošle recept na antibiotika.

Co taky jiného. Antibiotika jsou přece širokospektrá, takže léčí široké spektrum potíží. Od angíny přes hemoroidy, podágru až po pupeční kýlu. Ať žije výdobytek moderní medicíny. Léčba telefonická.

V příští lekci vás praktik po telefonu naučí, jak si doma vyoperovat slepé střevo za použití kuchyňského nože, pinzety, rybářského vlasce, sešívačky a slivovice. Pak vám pošle antibiotika. Je to váš Medicinae Universae Doctor Telephonicus. MUDrT.

Krásou neděli přeje VČ

P.S. Děkuji většině praktiků, kteří ordinují ve svých ambulancích a telefonické konzultace používají jen k vhodným účelům. Jistě jste pochopili, že si dělám srandu jen z některých výjimek, kteří kazí pověst poctivé většině.

  • Sdílet: