Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

ME 2024: Nechutné gesto fotbalisty Demirala a turecká hysterie

Turecký dvojí metr

Hysterická reakce Turecka na kritiku fotbalisty Meriha Demirala kvůli jeho neofašistickému „vlčímu gestu“ potvrdila hlubokou propast mezi Ankarou a svobodným světem.


Přesněji mezi normálně uvažujícími lidmi a úsudkem, který prezentuje prezident Erdogan a tamní politické elity s prezidentem myšlenkově spjaté.

V nedávné minulosti to bylo patrné v diametrálním rozdílu, pokud jde o charakteristiku Hamasu. Pro nás na Západě, pokud nepatříme k extrémní levici a zaslepeným propalestinským aktivistům, jde o čistokrevný teroristický gang krvežíznivých zločinců, zatímco pro Erdogana a spol. jde o osvobozeneckou skupinu, mudžahedíny bojující za ochranu své země a svého lidu.

Když Izrael vede obranné protiteroristické operace za svými hranicemi, je to podle Ankary zločin, když totéž dělají turecké ozbrojené síly, je to legitimní obrana proti teroristickým nepřátelům tureckého státu, na což má tento stát plné právo. A běda tomu, kdo by to chtěl zpochybnit. Stane se okamžitým cílem války – naštěstí ne horké, ale propagandistické.

Se znalostí výše uvedeného musíme nahlížet na tureckou reakci na kritiku fotbalisty Demirala za jeho gesto během zápasu s Rakouskem na probíhajícím evropském šampionátu. Se zlou se potáže každý - myšleno na poli propagandy -, kdo si dovolí vyjádřit názor, který není Turkům po chuti. Vyšetřování Demiralova gesta ze strany UEFA – což je její povinnost – jí vyneslo tvrdé odsouzení ze strany Turků. A to ještě nebyl oficiálně potvrzen trest pro Demirala. Nechyběla ani diplomatická roztržka mezi Ankarou a Berlínem (předvolávání velvyslanců), neboť spolková ministryně vnitra Faeserová si dovolila Demiralovo gesto odmítnout. Prostě klasická turecká politická hysterie.

Člověka maně napadne, co by se dělo, kdyby někdo na EURU udělal viditelné gesto, které by symbolizovalo násilné odtržení části tureckého území ve prospěch nezávislého kurdského státu. To by se snad šampionát ani nedohrál…

Příznačné jsou reakce politiků v Turecku. Ještě před oznámením UEFA, že Demirala potrestala zákazem startů ve dvou zápasech, mluvčí vládní strany AKP Ömer Çelik uvedl, že „by bylo vhodné, kdyby se ti, kdo hledají rasismus a fašismus, zaměřili na nedávné výsledky voleb v různých zemích Evropy“. Jak volby v různých evropských zemích souvisí s problémem kolem Demirala ví nejspíš jen on sám. Představitel strany AKP Bursa Mustafa Varank zase řekl: „Ti, kdo popisují oslavu gólu našeho národního fotbalisty jako »rasismus«, by se měli nejprve podívat na svou vlastní historii. Neočekáváme, že ti, kdo tleskají propagandě LGBT nebo vzdávají poctu PKK (kurdská teroristická organizace - LS), budou oceňovat Turka.“ Opět: Co má politika hostitelské země šampionátu (SRN), navíc ve vztahu k PKK lživě interpretovaná, společného s děním na fotbalových stadionech?

Stranou nezůstala ani starostka města Gaziantep Fatma Sahinová, která do sporu nesmyslně zatáhla Izrael. Stěžovala si, že nemají co říci (kdo? UEFA?) na adresu Izraele, „který zničil všechny hodnoty lidskosti“, ale Demirala začala UEFA kvůli „vlčímu gestu“ okamžitě vyšetřovat. Zřejmě by si přála, aby Izrael byl z UEFA vyloučen, protože bojuje proti zločincům, s nimiž se její prezident (Erdogan) ochotně přátelí.

V podobném duchu se už po oznámení trestu pro Demirala vyjádřil šéf Turecké fotbalové federace Mehmet Büyükekşi: „Dvouzápasovou suspendaci udělenou našemu hráči Merihu Demiralovi Etickou a disciplinární komisí UEFA vnímáme jako nepřijatelné, nezákonné a politické rozhodnutí.“

Všichni turečtí činitelé, kteří Demirala obhajují tím, že jeho gesto nikomu neublížilo (což je samozřejmě omyl – jde o poplivání všech obětí vražedného řádění Šedých vlků v minulosti), ochotně zapomněli, jak odporně se jejich země zachovala vůči izraelskému hráči Sagivu Yehezkelovi hrajícímu za turecký Antalyaspor, když po vstřelení gólu do branky soupeře ukázal na kameru text napsaný na zápěstí „100 DAYS, 7. 10“ doplněný Davidovou hvězdou. Jeho význam: Připomínka toho, že v té době drželi teroristé Hamasu už sto dní v Gaze nevinná rukojmí. Hluboké lidské gesto, nelidská turecká reakce. Yehezkel byl okamžitě vyřazen z kádru, zatčen, vyslýchán, přes noc držen ve vazbě, druhý den odveden před soudce a následně z Turecka deportován. To se stalo 14. a 15. ledna 2024.

Ptám se: Komu svým gestem Yehezkel ublížil?

ODKAZY

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/avusturya-zaferi-sonrasi-bozkurt-polemigi-42484945

https://www.trtworld.com/turkiye/turkiye-slams-uefas-investigation-of-merih-demiral-for-nationalist-salute-18179800

https://www.hurriyet.com.tr/sporarena/tff-baskani-mehmet-buyukeksiden-merih-demiral-aciklamasi-kabul-edilemez-hukuk-disi-siyasi-bir-karar-42485691

  • Sdílet: