Blogosvět.cz logoBlogosvět.cz logo

Přijde někdy Héraklés?

Tak jsem dostal zase email, jaké dostávám bohužel každou chvíli. Je to pozvánka na "veletrh“ v okrese Příbram. Dovoluji si přiložit zkrácený text pozvánky.


Veletrh v Příbrami - pozvánka

Celkem osmnáct institucí a kdoví kolik jejich zaměstnanců, placených hádejte kým, se sleze na jeden den v Příbrami, aby „podnikatelům“ cpali peníze do huby. Osmnáct!! Počítám, že někteří pak jedou spanilou jízdou další okresy. A určitě jsou hrdí na svou „práci“.

Akce se týká i podpory obcí. Tak nějak laicky mi připadá, že podporu obcí by mělo zvládnout jedno malé ministerstvo a nemusely by se kvůli tomu hned konat "veletrhy". Ale to je detail.

Hlavní je ta podpora firem, navíc v takovémto rozsahu! Co je to za „podnikatele“, když si není schopen sám zajistit financování na rozjezd nebo třeba investice vlastní firmy? Nejmírnější označení, které mne napadá, je lemra.

Podpora podnikání je oxymorón, pokud tedy náhodou nedodáváte na klíč třeba jaderné elektrárny. To ale bude v EU brzy stejně nemožné. Je to obyčejné nadržování všehoschopných neschopným nebo těm, kteří se v tom naučili chodit za cizí peníze. Je to odporné přerozdělování v té nejdůležitější a první oblasti, kde k žádnému přerozdělování nikdy docházet nemá. Pokřivení všeho, co slovo „podnikání“ znamená. Odůvodňujeme tím existenci zbytečných institucí plných zbytečných úředníků (orientační seznam viz výše) a vytváříme příležitost pro parazitické firmy, které tu „podporu“ rády zprostředkují a přitom si samozřejmě smočí zobák.

Ze seznamu bych šmahem zrušil tak 80 % institucí a jejich zaměstnanci by mohli ihned obohatit beztak napnutý pracovní trh. Pokud tedy kromě papírování něco umějí. Nebo by mohli podnikat. Ale to se pochopitelně nestane. „Pracovat“ pod státním deštníkem je totiž zcela nepochybně pohodlnější.

Celé to není nic jiného než úřednická Hydra. I když byste jí jednu hlavu usekli, dvě další vyrostou. A Héraklés není v dohledu...

P. S. Mimochodem, veletrh vypadá úplně jinak a financování podnikání se dělá třeba takto. Stát ať se do toho s prominutím ...

  • Sdílet: